Uniwersytet im. Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie

UMCS, fot. Szater, Wikipedia

Powstanie Uniwersytetu im. Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie było dość kontrowersyjne – chodziło o utworzenie wyższej uczelni świeckiej dla przeciwwagi dla Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (KUL). Czy obecnie uniwersytet jest silnym konkurentem dla KUL-u i atrakcyjną alternatywą dla słuchaczy? Co oferuje i czy ta oferta jest odpowiedzią na bieżące zapotrzebowanie rynku? Zapraszam do lektury.

Informacje o Uniwersytecie im. Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie

UMCS w zasadzie powinien nazywać się Uniwersytetem im. Marii Skłodowskiej Curie, ale z racji bliskiego sąsiedztwa dwóch kłopotliwych w wymowie głosek, zdecydowano się na zamianę miejsc nazwisk, co ułatwia wymowę. Uniwersytet powstał w 1944 roku jako przeciwwaga dla KUL-u – UMCS jest zupełnie świecą, niezależną od kościoła uczelnią wyższą w Lublinie. Początkowo uniwersytet oferował naukę na 4 wydziałach: Lekarskim, Przyrodniczym, Rolnym oraz Weterynaryjnym. Z czasem zorganizowano także wydział Prawa, z łona uczelni wydzielono fakultet Lekarski i Farmaceutyczny, które po uniezależnieniu się od uczelni, stały się osobną szkołą, czyli Uniwersytetem Medycznym. Rok po roku przybywało wydziałów, oferta uczelni stawała się coraz bogatsza i przyciągała uwagę coraz większej liczby studentów. Obecnie UMCS oferuje naukę na 10 wydziałach.

Rektorat UMCS, fot. Szater, Wikipedia

Oferta edukacyjna uniwersytetu

UMCS oferuje naukę na 10 wydziałach: Artystycznym, Biologii i Nauk o Ziemi, Chemii, Ekonomicznym, Filozofii i Socjologii, Humanistycznym, Matematyki Fizyki i Informatyki, Pedagogiki i Psychologii, Politologii, Prawa i Administracji.

Uczelnia zapewnia kształcenia na studiach I i II stopnia, studiach jednolitych oraz doktoranckich. Łączenia na wszystkich wydziałach jest 39 kierunków i ponad 120 specjalności, a oferta studiów podyplomowych liczy około 80 kierunków.

Na UMCS można studiować między innymi: biologię, biotechnologię, geografię, matematykę, fizykę, informatykę, prawo, administrację, chemię, ochronę środowiska, etnologię, polonistykę, filologie obce (np. angielską, niemiecką, rosyjską, ukraińską i inne), lingwistykę stosowaną, archeologię, historię, kulturoznawstwo, ekonomię, zarządzanie, psychologię, pedagogikę, pedagogikę specjalną, filozofię, socjologię, politologię, stosunki międzynarodowe, dziennikarstwo i komunikację społeczną, grafię, malarstwo, jazz i muzykę estradową i inne. Dostępne są też międzywydziałowe studia humanistyczne i matematyczno-przyrodnicze.

Uczelnia posiada także swoje filie, oddziały czy kolegia w innych miastach np. w Białej Podlaskiej, Radomiu, Biłgoraju i Kazimierzu Dolnym.

Opinie o UMCS – UMCS vs KUL

Uniwersytet im. Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie z racji świeckości ma opinię bardziej liberalnego, niż KUL. Jeśli więc ktoś szuka pola do dyskusji oraz obiektywnych wykładów, lepszym wyborem może okazać się UMCS, gdyż KUL jest na wskroś uczelnią katolicką zarówno pod względem kadry, jak i treści edukacyjnych. Niektóre opinie pokazują, że np. pedagogikę lepiej studiować na UMCS, zaś socjologię na KUL-u. Opinie są podzielone, więc najlepiej jest kierować się zdrowym rozsądkiem oraz określić, jaki charakter uczelni nam odpowiada – bardziej liberalny, czy katolicki.

Wskazówka – jeśli szukasz w Sieci wiadomości o omawianym uniwersytecie, wpisz w wyszukiwarkę również jego popularny skrót, czyli UMCS.

Dowiedz się więcej o Uniwersytecie im. Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie dzięki największemu portalowi studenckiemu Student.pl

Brak powiązanych wpisów.

Możesz zostawić komentarz lub pingować z własnej strony.

Dodaj komentarz

Powered by WordPress | Designed by: seo services | Thanks to credit repair, web design st louis and seo company